Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Urlalı sivil toplum örgütlerinden yerli malı haftası

Urlalı sivil toplum örgütlerinden yerli malı haftası

Yerli malı haftası nedeniyle Urla’da bulunan bazı kurum ve sivil toplum örgütlerinden Atatürkçü Düşünce Derneği, Urla Belediyesi, Türk Kızılayı Urla Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Urla Ziraat Odası, TEMAD Urla Şubesi, TÜKODER Urla Şubesi, Url

14 Aralık 2009 11:25
font boyutu küçülsün büyüsün


Yerli malı haftası nedeniyle Urla’da bulunan bazı kurum ve sivil toplum örgütlerinden Atatürkçü Düşünce Derneği, Urla Belediyesi, Türk Kızılayı Urla Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Urla Ziraat Odası, TEMAD Urla Şubesi, TÜKODER Urla Şubesi, Urla Tema Gönüllüleri, Türk Kadınlar Birliği, Türk Hava Kurumu, Bademler Köy Kalkınma Kooperatifi, Özbek Köy Kooperatifi, Karslılar Kültür ve Dayanışma Derneği bir araya gelerek haftanın önemini vurguladılar. Urla Urit Sosyal Etkinlikler Salonu’nda etkinlik düzenleyen kuruluş ve örgütler amaçlarının ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş bir değeri hatırlatmak ve ülke olarak kendimize gelmek için olmazsa olmaz uygulamayı yeniden hayata geçirmek olduğunu dile getirdiler. Sivil toplum kuruluşlarının üyeleri etkinlik öncesi evlerinden yapıp getirdikleri gıda maddelerini katılanlara dağıtarak yabancı ürünler yerine kendi yaptığımız, ürettiğimiz ürünlerin tüketilmesi konusunda halkın bilinçli olması gerektiğini belirttiler.

Etkinlikte konuşma yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şube Başkanı Ali Yanar, 1980’de başlayan yeni dünya düzenine geçiş ile küreselleşme adı verilen son 29 yılda izlenen ekonomik politikaların Türkiye’yi “Üretmeden tüketmek, kazanmadan harcamak” konumuna getirdiğini dile getirerek “Bir ülke üretmiyorsa gelir de yaratmıyordur demektir. Bunun sonucunda ülkemiz sürekli borçlanarak ve milli servetlerimizi tüketerek uygulanan politikalar sonucunda yozlaşan sağduyusunu yitiren, toplumsal hareket göstermeyen sosyo-ekonomik bir yapı oluşturuldu. Bu yapı değişmeden bu yapının yarattığı insan tipi değiştirilmeden ekonomik düzenimizi Atatürk’ün öngördüğü biçimde dönüştürmek mümkün olmayacaktır. Yerli üretimimize sahip çıkmak zorundayız. Alışveriş yaparken 869 barkod numarası ile başlayan Türk Mallarını tercih etmeliyiz. 869’u herkese öğretmeliyiz” dedi.

Ulusal Sanayici İşadamları Derneği İzmir Temsilcisi Tacettin Bayır da etkinliğe katılarak “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal’e ait ne varsa hepsi bir bir unutturulmaya çalışılıyor. Bunlardan biri de yerli malı haftası. Ki bu hafta Atatürk’ün talimatlarıyla kutlanmaya başlanmış bir haftadır, Türk üretiminin, Türk malının hak ettiği değeri kaybetmemesi için. Ancak yıllar içinde bize dayatılan ekonomik paketler, bugün ekonomimiz iflasın eşiğine gelmiştir. Bu durumdan tek çıkış noktamız ise üretmek ve ürettiğimizi tüketmektir. Türk malları yerine yabancı ürünleri tüketmek ülkemize yapacağımız en büyük kötülük ve ihanettir. O nedenle alışveriş yaparken 869 barkod numaralı ürünleri almalıyız” dedi.

Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç da konuşma yaparak, son günlerde tartışma konusu olan GDO’lü ürünler hakkında ne çiftçilerin ne de tüketicilerin yeteri kadar bilgilendirilmediğine değinerek “İnsanlar GDO’lu ürünler zararlı mıdır, zararsız mıdır, konusunda muallâkta kaldılar. Kesin bilgilerin verilmesi gerekir. Konuyla ilgili ülkemizde laboratuarlar kurulmalıdır” dedi.

Etkinlikte Bursa’da maden ocağı faciasında hayatını kaybedenler de unutulmadı ve ADD üyesi Bülent Onat ölen işçiler anısına iki maden türküsü seslendirdi. Etkinlikte geçtiğimiz haftalarda ÇEVKODER tarafından yapılan bir değerlendirme sonucu onur ödülü kazanan Demircili ve Yağcılar köylerine belgeleri verildi.

13 Aralık Pazar günü Urit Sosyal Etkinlikler Salonu’nda yapılan Yerli Malı Haftası etkinliği Urla Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğunun konseri ile sona erdi.
Bu haber 358 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok